Web Geliştirme ve Web Tasarım Arasında Ne Fark Var?

Web geliştirme ( web development ) ve web tasarımı ( web design ) farklı konseptleri ifade eden iki ayrı disiplindir. İşlev ve sorumlulukları açısından şu şekilde ayrılmışlardır:

 1. Web Geliştirme:
  • Tanım: Web geliştirme, bir web sitesinin veya uygulamanın arkasındaki yapıyı oluşturmayı, yönetmeyi ve sürdürmeyi içerir.
  • Temel Görevler: Veritabanı yönetimi, sunucu yönetimi, uygulama mantığı ve işlevselliği oluşturma, back-end kodlama (server-side scripting) gibi görevleri içerir.
  • Teknolojiler: Web geliştirmenin birçok farklı alanı bulunur, örneğin, front-end geliştirme (kullanıcı arayüzü oluşturma), back-end geliştirme (sunucu tarafındaki kodlama), full-stack geliştirme (hem front-end hem de back-end).
 2. Web Tasarımı:
  • Tanım: Web tasarımı, bir web sitesinin veya uygulamasının estetik görünümünü ve kullanıcı deneyimini (UI/UX) oluşturmayı içerir.
  • Temel Görevler: Renk paleti seçimi, tipografi düzenlemeleri, kullanıcı arayüzü tasarımı, kullanılabilirlik analizi gibi görevleri içerir.
  • Teknolojiler: Web tasarımı genellikle grafik tasarım araçları ve prototipleme araçları kullanır. Temel olarak HTML, CSS ve JavaScript bilgisine ihtiyaç duyar, ancak genellikle bu dillerde detaylı kodlama yapmaz.

Bu iki disiplin genellikle birlikte çalışır ve bir web sitesinin veya uygulamasının başarılı olabilmesi için birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Web tasarımı, kullanıcının hoş bir deneyim yaşamasını sağlamak için tasarım prensiplerini kullanırken, web geliştirme, bu tasarımı gerçek bir çalışan web sitesine veya uygulamaya dönüştürür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir